Czy zawsze musisz wystawić fakturę?

Wydawać by się mogło, że temat jest banalny i nie nastręczający problemów, wszak nie jest to temat nowy. Praktycznie odkąd weszły w życie przepisy regulujące problematykę podatku od towarów i usług, czy rozporządzenie w zakresie wystawiania faktur minęło już naprawdę wiele czasu. Niestety mnogość zmian, jakie pojawiły się na przestrzeni tego czasu, jak i ich zakres mogły spowodować, że wielu z nas, a szczególnie Ci z nas, którzy prowadzą działalność gospodarczą, a nie mają odpowiedniego wsparcia ze strony specjalistów, mogło się trochę pogubić. No dobrze, zmiany zmianami, ale chyba to oczywiste, że jeśli klient sobie tego zażyczy, to dostawca ma obowiązek wystawić fakturę.

Zajrzyjmy do Ordynacji Podatkowej. Art. 87 § 4. cytowanej ustawy literalnie brzmi ” Podatnik nie ma obowiązku wystawienia rachunku, jeżeli żądanie zostało zgłoszone po upływie 3 miesięcy, od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

W praktyce więc wygląda to tak, że nawet w ciągu 3 miesięcy musimy wystawić na życzenie klienta fakturę.

Jednak, aby było jeszcze ciekawiej w przepisach ugruntowało się także pojęcie faktury uproszczonej. Co to jest faktura uproszczona? Czym różni się faktura uproszczona od „normalnej” standardowej faktury?

Faktura uproszczona, po prostu nie musi zawierać pewnych elementów, które posiada faktura standardowa. Ustawodawca dał taką możliwość, aby po spełnieniu określonych przesłanek dostawca nie musiał za każdym razem wystawiać tradycyjnych faktur, wystawianych w sposób ręczny, czy od pewnego momentu korzystając z oferty np. narzędzi dostępnych w internecie, lub zlecając wystawianie faktur biurom rachunkowym, a zamiennie mógł stosować fakturę uproszczoną.

Elementy jakie musi zawierać faktura uproszczona to:

  • data wystawienia,
  • kolejny numer nadany w ramach jednej lub więcej serii, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę,
  • imię i nazwisko lub nazwę oraz adres sprzedawcy,
  • NIP dostawcy (sprzedawcy),
  • NIP nabywcy,
  • data zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi, lub data otrzymania zapłaty przed dokonaniem sprzedaży,
  • nazwa (rodzaj) towaru lub usługi,
  • kwoty wszelkich opustów lub obniżek cen, w tym w formie rabatu, z tytułu wcześniejszej zapłaty,
  • kwota należności ogółem.

Jeśli dobrze się przyjrzymy, zorientujemy się, że fakturą uproszczoną może być paragon fiskalny. Jednak, aby tak się stało kwota należności ogółem nie może przekraczać kwoty 450,00 zł, a na paragonie musi widnieć numer NIP nabywcy. Tak też potwierdza komunikat Ministerstwa Finansów, zamieszczony na stronie internetowej Ministerstwa Finansów z 3.01.2020 roku dotyczący nowych zasad wystawiania faktur do paragonów, które obowiązują od 01.01.2020 roku.

Co istotne wystawiona faktura uproszczona upoważnia nabywcę usługi, lub towaru do odliczenia podatku naliczonego, oraz zakwalifikowania danego wydatku do kosztów uzyskania przychodu, o ile są spełnione przesłanki wynikające z art. 16 ust. 1 ustawy o PDOP, oraz  art. 23 ustawy o PDOF, a poniesiony wydatek został poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania, albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Faktura uproszczona funkcjonowała w obiegu prawnym przed 01.01.2020 roku, jednak teraz ustawodawca ułatwił trochę życie przedsiębiorcom. Przed 01.01.2020 roku każda faktura uproszczona musiała zawierać NIP nabywcy, paragon fiskalny nie. Po 01.01.2020 każda faktura uproszczona musi posiadać NIP nabywcy, paragon fiskalny może zawierać NIP, o ile nabywca towaru, lub usługi poda go nam w momencie zawierania transakcji.

Konkludując, nie zawsze mamy obowiązek wystawienia faktury, o ile są spełnione określone przesłanki. Rolę faktury, może przejąć także paragon fiskalny.

Prowadzisz działalność gospodarczą i chciałbyś uzyskać profesjonalne wsparcie? Serdecznie zapraszamy do współpracy z naszym biurem rachunkowym.

 

Wybierz lokalizację i zadzwoń:

Wrocław: 601 828 055,   Sieradz: 607 233 589

Zostaw wiadomość